ZIŅAS

Jauniešu festivāls 2017
Jauniešu festivāls 2017

Augustā Liepāja verēja lepoties ar vairākiem lieliskiem pasākumiem. Jauniešiem saistošākais un svarīgākais notikums bija Starptautiskā Jaunantes dienas svinības 12. augustā, kuras ietvaros norisinājās Jauniešu festivāls un Ghetto ielu futbola čempionāts.

 

Jau sākot ar 14:00 “Lielā Dzintara” koncertzāles stāvlaukumā Liepājas un citu pilsētu jauniešu pulcējās, lai spēlētu futbolu, piedalītos darbnīcās un citās aktivitātēs.

 

Jaunieši, kas saviem spēkiem organizēja Jauniešu festivālu, ļoti centās, lai nodrošinātu atšķirīgus iespējamos iesaistes veidus. “Ir svarīgi apzināties un novērtēt, ka jaunieši mums apkārt ir ļoti dažādi. Viņu intereses, vajadzības un talanti atšķiras. Ir svarīgi parādīt šīs dažādības bagātību – tādēļ centāmies parādīt kaut mazu daļiņu no tā visa, ar ko jaunieši Liepājā nodarbojas, ko viņi rada,” tā par fesitivālu stāsta Jauniešu mājas vadītāja Anna Īviņa.

 

Apmeklētāji varēja izbraukt ar "Wild Weel" dēļiem un ekstravagantajiem biedrības "Radi Vidi Pats" ērmriteņiem, piedalīties "Workout Generation" ielu vingrotāju izaicinājumos un izmēģināt savu spēkus "Plāns B Liepāja" lāzertagu aktivitātē un jaunsargu veidotā sķēršļu trasē. “Radi Vidi Pats” rīkotais “Ceļojumu skolas” projekts deva iespēju jauniešiem izmēģināt capoeiru un akro jogu. Paralēli tam visam bija iespēja spēlēt izklaidējošas un izglītojošas spēles grupās, pāros vai individuāli. Liepājas Novada fonds aicināja jauniešus piedalīties “Labdarības skolas” spēlē un izspēlēt dažādus scenārijus - kādā veidā viņi varētu palīdzēt līdzcilvēkiem. Jaunatnes starptautisko projektu aģentūras spēlē jaunieši varēja pārbaudīt savas zināšanas par jaunatnes darbu un dažādiem projektiem. Tāpat jaunieši varēja uzzināt informāciju par dažādām iesaistes formām viņiem aktuālos procesos un par vietējiem un starptautiskiem projektiem, kuros iespējams pašlaik pieteikties. Vēl interesenti varēja uzzināt par dzīvnieku aizsardzības biedrības "Liberta" dzīvnieku patversmes darbību, kaķu adoptācijas procesu un arī bez maksas veikt drēbju apmaiņu biedrības "Radi Vidi Pats" rīkotajā akcijā "Lielā drēbju dienā".

 

Festivāla galvenā daļa iesākās pulksten 19:00, kad tika paziņota Jauniešu galvaspilsētas 2018. No Liepājas šo titulu pelnīti pārņems Madona. Madonas Bērnu un jaunatnes centra vadītāja Gunita Kļaviņa arī baudīja vietējo jauniešu rīkoto festivālu: “Vērtīgākais šajā festivālā, manuprāt, ir tas, ka jaunieši tiek iesaistīti dažādās aktivitātēs, lietderīgā brīvā laika pavadīšanā. Viņiem ir iespēja spēlēt futbolu, piedalīties radošās darbnīcās, izmēģināt daudz ko jaunu, klausīties mūziku, kas piesaista, jo tiešām – šis ir festivāls, kas ir pilnībā atbilstošs jauniešu interesēm. Ir ļoti svarīgi organizēt šādus pasākumus, parādot, ka jaunieši var atpūsties arī bez apreibinošo vielu lietošanas. Ir jāparāda tā pozitīvā prakse un foršākais ir tas, ka paši jaunieši dara. Viņi kā brīvprātīgie strādā un mācās organizēt pasākumus, gūst dažādas pieredzes, kas priekš katra no viņiem ir lieliski.” Jāpiezīmē, ka Madona bija vienīgā pilsēta, kas ieradās ar svu darbnīcu, līdz ar to šaubu par pareizo titula saņēmēju nav. Titula nodošanai sekoja ilgi gaidītā holi krāsu mešana gaisā. Pamatdoma holi festivālam nāk no Indijas -aizpildīt savas dienas un dzīvi ar krāsu prieku, labklājību un mieru. Metot krāsas gaisā, cilvēks atbrīvojas no sliktā un nevēlamā sev. Nav iemesla uztraukties par to, ka šīs krāsas varētu būt kaitīgas, jo saskaņā ar ražotājiem, tās pilnīgi drošas pat bērniem, jo veidotas no dabīgām sastāvdaļām.

 

Īpaša iespēja un piedzīvojums bija jauniešiem no BMX "Rave Team", hip-hop dejotājiem "Red Lions" un ielu vingrotājiem no “Workout Generation” veidot īpašo Liepājas jauniešu šovu.  Liepājas jaunieši vēlējās ne tikai parādīt ietas, ko viņi jau dara – bet kopīgi radīt ko pilnīgi jaunu, līdz ar to tika izveidota pilnīgi jauna šova programma, kurā jaunieši savā starpā sadarbojās, mācījās jaunas lietas, izaicināja sevi. Par jauniešu festivālu un šova veidošanu stāsta viena no "Red Lions" hip-hop dejotājām Sanita Roze: "Jauniešu festivāls bija iespaidīgs, krāsains un ļoti interesants pasākums. Visvairāk priecēja kopšova priekšnesums, jo pirmo reizi mēģinājām radīt šovu kopā ar BMX braucējiem un ielu vingrotājiem. Pārņēma gandarījuma sajūta par iznākumu, jo saņēmām daudz pozitīvu atsauksmju par kopīgo šovu. Dejošana un šāda šova radīšana man sagādā prieku, tāpēc prieks, ka skatītājiem arī patika." Vēlāk uz skatuves kāpa jauniešu grupas no Liepājas un Tukuma, kas iesildīja apvienības "Artūrs Skutelis un Tvērumi" un grupas "All Day Long" koncertus. Paralēli koncertam notika putu ballīte, kas jauniešu vidū izpelnījās īpašu popularitāti. Pasākuma vizuālo tēlu visas dienas garumā papildināja pārvietojamās graffiti sienas gleznošana un visu pasākuma laiku bija iespēja pirmo reizi redzēt jauniešu veidoto interaktīvo mākslas darbu izstādi "Manas pilsētas portrets".

 

Aktīvākie pasākuma organizētāji, kā jau minēts, bija paši Liepājas jaunieši, kas šajā vairāku mēnešu ilgajā procesā mācījās uzņemties atbildību, veltīt savu laiku, attīstīt savas idejas, pieņemt lēmumus izkāpt no savas komforta zonas, tādējādi apgūstot jaunas un nozīmīgas prasmes. Tomēr liels paldies sakāms arī Liepājas Bērnu un jaunatnes centram un Liepājas pilsētas pašvaldībai par atbalstu.

 

Pasākums tika rīkots Izglītības un zinātnes ministrijas Jaunatnes politikas valsts programmas 2017. gadam finansējuma ietvaros sadarbībā ar Liepāju - Latvijas Jauniešu galvaspilsētu 2017.