ZIŅAS

Jaunieši rada citādu vidi sev apkārt
Jaunieši rada citādu vidi sev apkārt

Šobrīd Liepājas Skolēnu domes jaunieši aktīvi strādā pie tā, lai veiksmīgi izdotos realizēt 27.aprīlī iecerēto gada noslēguma pasākumu, kurā būtiskākais ir Liepājas gada pašpārvaldes apbalvošana un jaunā prezidenta ievēlēšana. Skolēnu dome ir vieta, kur īstenot trakas idejas un satikt līdzīgi domājošos, norāda biedri. Mērķis ir veidot starpskolu komunikāciju, vairot savstarpējo draudzību.

Aktīvākie no aktīvākajiem

Pērn aprīlī par Liepājas Skolēnu domes prezidenti kļuva Dana Gorina, O.Kalpaka Liepājas 15.vidusskolas audzēkne. Tā kā Dana mācās 12.klasē, pretendēt uz otru termiņu viņa nevar. "Gribētu, noteikti," apliecina jauniete, skaidrojot, ka vairākas lietas darītu savādāk, turklāt sākumā esot grūti "ieskrieties".

Stājoties amatā, Dana vēlējusies Skolēnu domes darbībā iesaistīt pēc iespējas vairāk jauniešu, tāpēc tas bija izvirzīts kā viens no mērķiem. Vai to izdevās sasniegt? "Daļēji," atbild Dana. "Tie, kas grib, tie arī nāk. Pārējos nepiespiedīsi. Protams, varētu būt vairāk, bet darba roku mums netrūkst. No daudzu skolu pašpārvaldēm nāk vairāk par vienu pārstāvi." D.Gorina pastāsta, ka Skolēnu domes kodolu veido aptuveni 10 jauniešu.

"Jā, es tiešām teiktu, ka domē darbojas aktīvākie no aktīvākajiem. Varbūt man ir vienkārši ļoti paveicies, bet kolektīvā visi ir ļoti forši cilvēki. Viņi grib darīt, un tas tiešām priecē."

Domē principā ir pārstāvji no katras Liepājas vidusskolas, izņemot 12.vidusskolu. "Lai arī aicinām, šogad uz sēdi nav bijis neviens pārstāvis. Arī ar 2.vidusskolu ir švaki, bet viņi vismaz dažreiz atnāk." Dana noliedz, ka šķērslis varētu būt valodas barjera. "Esam komunicējuši arī krievu valodā. It kā uz to brīdi atsaucība ir, bet rezultāts nemainīgs – sēdēs viņu nav."

D.Gorina norāda, ka savā darbības gadā vēlējusies kolektīvu saliedēt. Šķiet, tas izdevies. "Man ir prieks, ka arī ārpus Jauniešu mājas piektdienās kaut kur aizejam, pasēžam kā draugi. Tas ir tiešām forši," uzskata Dana. "Nav tā, ka atnāc uz sēdi, knapi viens otru pazīsti. Visi sarunājas, jokojas, ir draudzīgi."

Mērķis – skolu sadraudzība

Skolēnu domes aktīvistiem tikšanās savā mājvietā – Jauniešu mājā – pamatā bijušas reizi divās nedēļās, bet, tuvojies kādam pasākumam, pat katru nedēļu. "Lai visu izplānotu perfekti," Dana teic, ka neatbalsta darbu atlikšanu uz pēdējo brīdi. Rīkojuši visdažādākās aktivitātes: apmācības, seminārus, saliedēšanos, masku balli, erudīcijas konkursu.

"Jaunieši Skolēnu domē apvieno dažādas Liepājas skolas un kopīgi rada dažādus pasākumus," prezidente skaidro Skolēnu domes darbības virzienu, gan uzsverot, ka organizētie pasākumi nav tikai izklaidei.

"Gribam, lai skolas iepazīstas, sadraudzējas, veido komunikāciju." Jo domē var satikt jaunus cilvēkus un tā veicina skolu pašpārvalžu darbu. "Parādi uz ko esi spējīgs un padari Liepājas jauniešu dzīvi labāku!" – tā skanējis aicinājums interesentiem pievienoties Skolēnu domei.

Draudzīgā aicinājuma Liepājas pilsētas 5.vidusskolas 11.a klases audzēkne Helga Gansone papildina, ka, darbojoties Skolēnu domē, "dzirdi, redzi, kas notiek citur, apmainies viedokļiem, veido komunikāciju". "Tā ir kopābūšana," viņa rezumē. Ralfs Ābele, J.Čakstes Liepājas pilsētas 10.vidusskolas 12.klases skolēns, papildina, ka dome attīsta un motivē pārējās pašpārvaldes.

Vaicāta, vai dome nerisina ar skolēniem un skolām saistītas sadzīves problēmas, Dana atbild, ka principā nē. Jaunieši pie viņiem arī neesot griezušies ar lūgumiem, piemēram, atrisināt kādu konfliktu vai ko tamlīdzīgu. Vienīgais palīdzēts tehnikuma audzēkņiem, kuri neesot sapratuši, kā pēc apvienošanās darbosies kopmītņu sistēma, kā mainīsies mācību telpu izvietojums utt. Dana ar savējiem devusies pie Liepājas domes priekšsēdētāja vietnieka Viļņa Vitkovska, sakot, ka ir daudz neskaidrību un nepieciešamas atbildes. Viņš solījis painteresēties un solījumu arī pildījis. "Tikšanās notika domē, Rožu ielā. Atnāca daudzi, visi, kam bija jautājumi," atminas Dana, un priecājas, ka spējuši palīdzēt.

Helga piebilst, ka, sadarbojoties ar Skolēnu domi, balss ir skaļāka, ko arī vajag izmantot, ja kaut kas vajadzīgs pilsētas līmenī. "Ja ko sakām no savas skolas, tad tas tik ļoti nekrīt acīs, bet, ja sakām kopā ar pārstāvjiem no Skolēnu domes, tai skaitā prezidenti, tiekam uztverti nopietnāk." Savukārt Ralfs norāda: "Ja tev ir viena skola, tad tev ir maza armija, ja tev ir desmit skolas, tad tas jau ir kaut kas varenāks."

Ieguvums – satiktie cilvēki

"Jauni draugi, zināšanas, pozitīvas emocijas," Dana nosauc galvenos ieguvumus esot prezidentes amatā. "Piedzīvoju arī galvassāpes, taču pozitīvā bijis vairāk." Dana stāsta, ka ļoti baidījusies piezvanīt kādam svarīgam cilvēkam, tagad to varot izdarīt brīvi. "Tā vairs nav problēma. Arī sēžu vadīšana, kad uz tevi skatās daudzi cilvēki. Tam esmu tikusi pāri, pieradusi." Vidusskolniece apliecina, ka noteikti lepošoties ar šo ierakstu savā CV. "Nebija viegli, bet es to noteikti atkārtotu." Grūti bijis apvienot mācības 12.klasē ar aktivitātēm domē, paskaidro Dana. Pēc skolas absolvēšanas viņa plāno stāties juristos Latvijas Universitātē. "Pieredze esot prezidentes amatā man noteikti studijās palīdzēs. Arī tur vajadzēs pamatot savu viedokli, būs jāuzstājas. Tas ir bijis liels ieguvums manai pašizaugsmei."

Ralfs, kurš ir viens no senākajiem Skolēnu domes biedriem, teic, ka dome ir vieta, kur īstenot pilnīgi trakas idejas. "Šeit ir daudz vienkāršāk īstenot pilnīgi jebko, ko var iedomāties." Kā piemēru jaunietis min videospēļu turnīru, kas aizvadīts 5.vidusskolā. "Man patīk būt komandas gabaliņam," Ralfs paskaidro, kāpēc nekandidē uz prezidenta amatu.

"Nav jābūt prezidentam, ir jābūt komandas gabaliņam bez kā nevar iztikt."

Arī Liepājas 1.ģimnāzijas 11.c klases skolniece Katrīne Goreva apliecina, ka gads domē bijis ļoti piepildīts. "Šeit tu satiec sava vecuma jauniešus, redzi, ka ir vēl kāds, kurš par kaut ko aizdedzies tikpat ļoti kā tu un jūs kopā riktīgi pie tā strādājat. Šeit nav tikai komanda, kas pulcējas, lai rīkotu pasākumus. Mēs komunicējam, kaut kur kopā ejam arī ārpus sēdēm, runājam par dziļām, mums interesējošām, tēmām. Pamatā ieguvums ir cilvēki. Tas ir galvenais."

Pievienoties Liepājas Skolēnu domei, kur vienuviet satiekas kreatīvākie un ideju pārbagātie Liepājas skolu jaunieši, var jebkurš. Gaidīti tiek vidusskolēni, kas ir pamats mērķauditorija. Viens no saziņas veidiem ir viņu konts interneta vietnē "Facebook", kur arī tiek publicētas jaunākās ziņas un aktivitātes.

Video apraksts: 

Jaunieši Skolēnu domē apvieno dažādas Liepājas skolas un kopīgi rada dažādus pasākumus - kopīgas balles, erudīcijas konkursus, konferences Liepājas skolēniem, tikšanās ar lēmumpieņēmējiem. Martā Liepājas Skolēnu dome organizēja jau gadskārtējo erudīcijas konkurss "Es mīlu Tevi, Liepāja!", pulcējot 10 Liepājas skolas. Pasākums notika par godu Liepājas dzimšanas dienai. Tika pārbaudītas skolēnu zināšanas par Liepāju, personībām utt., kā arī notika orientēšanās pilsētvidē.

 

Saturs bloķēts, jo nav apstiprinātas nepieciešamās sīkdatnes. Sīkāk saturu skatīt šeit (saite uz ārēju resursu). Sīkdatņu iestatījumi.