ZIŅAS

Emmas EVS piedzīvojums - Dublis Nr.1
Emmas EVS piedzīvojums - Dublis Nr.1

Viena lieta par kuru es vienmēr esmu bijusi pārliecināta – man nav vajadzības uzsākt mācības augstskolā tieši pēc vidusskolas beigšanas. Pirms izlemt par studijām, kam būs milzīga ietekme uz manu vispārējo dzīvi un kas noteiks manu nākotnes karjeru, es vēlējos ņemt pārtraukumu un gūt mazliet pieredzes ārzemēs.

Pagājušajā vasarā tieši pirms 12. klases un pēdējā skolas gada sākšanas sāku meklēt dažādas darba iespējas pēc absolvēšanas. Domāju par ceļošanu un strādāšanu Austrālijā vai arī gada pavadīšanu brīvprātīgajā darbā, piemēram, bērnudārzā. Visvienkāršākais variants - brīvais gads manā dzimtajā valstī Vācijā pavisam noteikti man nebūtu īstā izvēle. Es patiešām gribēju doties uz ārzemēm un palīdzēt citiem. Gribēju iepazīt ko jaunu - citu valodu, tradīcijas un dzīves stilu. Vienkāršāk sakot, gribēju tikt prom no ierastās vides - ārpus savas komforta zonas.

Kad sāku pētīt piedāvājumu, biju pārsteigta par to, cik daudz dažādu iespēju pastā! Tomēr nebija nemaz tik viegli atrast brīvprātīgo darbu, kurā varētu apvienot manas intereses un manas spējas (piemēram, obligātas spāņu valodas zināšanas projektos Centrālajā vai Dienvidamerikā). Un, protams, maniem vecākiem arī bija ko iebilst (bērns, pat nemēģini braukt uz Meksiku!). Tāpēc es izlēmu "ierobežot" savu izvēli tikai Eiropā. Manis izvēlētā programma bija Eiropas brīvprātīgais dienests (EBD). Es rakstīju pieteikumus, aizpildīju nepieciešamos dokumentus un izmisīgi gaidīju apstiprinājuma vēstuli.

Tagad, gadu pēc maniem meklējumiem, esmu šeit – Liepājā, kur dzīvošu un strādāšu nākamos 12 mēnešus. Atšķirības starp manām jaunajām mājām un starp pilsētu, no kuras nāku, ir ievērojamas – Leipciga atrodas iekšzemē, kamēr Liepāja pie jūras, kā arī iedzīvotāju skaits ir krasi atšķirīgs – 570 000 cilvēku mitinās manā pilsētā kamēr vien 82 000 Liepājā. Un, protams, divas galvenās atšķirības - valoda un gaisa temperatūra. Jā,  lielākoties es noteikti salstu, bet laikapstākļi šeit ir vēl viena lieta, pie kā man ir jāpierod. Vēl joprojām ir vajadzīgs kāds laiks, lai pielāgotos, bet līdz šim man ir paticis viss, ko esmu šeit redzējusi. Gan manā darba vietā Liepājas Jauniešu Mājā, gan arī ārpus tās cilvēki ir mani laipni sagaidījuši. Esmu pateicīga, ka ļaudis šeit ir tik jauki un izpalīdzīgi. Būt "svešiniecei" nav viegli, bet ar laiku varēšu pārtraukt sevis prezentēšanu un vienkārši iepazīt cilvēkus. Šāds iesākums, neskatoties uz to, ka ceļā uz šejieni biju nervoza, nes tikai prieku par visu turpmāko pieredzi.

Ceļojot trīs dienas ar vilcienu un kuģi tev ir daudz laika domāt par gadu, kuru grasies pavadīt ārzemēs, par lietām, kuras varētu noiet greizi un par iespējamām grūtībām, kuras nāks pār tevi laika gaitā un šaubas, kuras tevi nebeidz mākt. Bet tas nav galvenais. Galvenais ir, ka es būšu patiešām patstāvīga un neatkarīga no saviem vecākiem pirmo reizi mūžā. Es iepazīšu tik daudzus jaukus cilvēkus, kā arī redzēšu un uzzināšu daudz jaunu lietu un vietu. Par spīti visām grūtībām būs arī daudz pozitīvu un iepriecinošu pieredzes iespēju. Esmu par to pārliecināta! Un tieši tāpēc man ir laba sajūta par manu EBD! 

Emma, 19 gadi, Vācija

Projekts tiek realizēts ERASMUS+ programmas Eiropas Brīvprātīgais darbs ietvaros.