ZIŅAS

EGILA HELMAŅA fotogrāfiju izstādeAicina uz fotoizstādi par dzīvi Afganistānā
EGILA HELMAŅA fotogrāfiju izstādeAicina uz fotoizstādi par dzīvi Afganistānā

Liepājas Jauniešu mājā no 27. maija līdz 12. jūnijam būs apskatāma unikāla foto izstāde „Atvadas no Afganistānas” , kas tapusi ceļojumu laikā pa Afganistānu no 2007. līdz 2013. gadam. Fotogrāfiju autors ir Ogres novada pašvaldības domes priekšsēdētāja vietnieks, militārās tuvcīņas un patriotiskās audzināšanas skolas vadītājs Egils Helmanis. 3. jūnijā plkst. 16.00 visi interesenti aicināti uz tikšanos ar izstādes autoru.

   2008. gadā uz Afganistānu devās Latvijas TV žurnālists Sandijs Semjonovs, lai izveidotu sižetu par dzīvi šajā tālajā valstī. Īstenība izrādījās pārāk skarba – piemēram, lauku skolā vairākiem skolēniem bija tikai viena pildspalva, par tādām lietām kā burtnīcas, klades, zīmēšanas bloki, grāmatas bērni dažviet varēja tikai sapņot. Pēc atgriešanās no Afganistānas S. Semjonovs sadarbībā ar Militārās tuvcīņas un patriotiskās audzināšanas skolas vadītāju E. Helmani izveidoja foto izstādi un sarīkoja akciju ziedojumu vākšanai afgāņu bērniem.

 

 2010. gadā E. Helmanis un S. Semjonovs ar sarūpētajām pildspalvām, burtnīcām, kladēm un citiem mācību piederumiem devās uz Afganistānu, lai Latvijas bērnu, tostarp arī Ogres 1.vidusskolas skolēnu, ziedojumus  nodotu afgāņu bērniem. Skolas piederumi tika kādai Maimanas piepilsētas meiteņu skolai. Pateicībā par ziedojumiem 2011.gada aprīlī uz Latviju atceļoja šīs skolas meiteņu zīmējumi.

Vispirms zīmējumu izstādi “Afganistāna bērnu acīm” varēja aplūkot Ārlietu ministrijā, bet 2012. gada janvārī tā nonāca Ogres 1.vidusskolā, kur pēc Ogres novada pašvaldības uzaicinājuma starp Ogres novada un Maimanas pilsētas pašvaldībām 2010.gadā noslēgtā sadraudzības līguma ietvaros viesojās Maimanas pilsētas mērs Hadži Nazars Muhameds.

 

Arī ASV vēstniecība Latvijā augstu novērtējusi E.Helmaņa ieguldījumu sakaru stiprināšanā ar Afganistānu, labdarības akciju rīkošanā un ziedojumu nogādāšanā afgāņu bērniem, kā arī Ogres 1.vidusskolas aktīvo iesaistīšanos labdarības akcijās.

Egils Helmanis savu izstādi raksturo šādi: “Šī izstāde ir kā ceļojums laikā un telpā. Atrodoties Afganistānā, ir sajūta, ka esi nonācis viduslaikos. Izstādes mērķis ir likt cilvēkiem aizdomāties par to, cik patiesībā labi mēs dzīvojam un bieži vien sūkstāmies par maznozīmīgām likstām, nenovērtējot to, kas mums ir. Tie apstākļi, kādos dzīvo afgāņi, ir pavisam citi. Fotogrāfijās var redzēt cilvēku portretus, sadzīviskas ainas, arī bērnus un viņu rotaļlietas, kas ir pavisam vienkāršas, lielākoties paštaisītas. Zem fotogrāfijām nav aprakstu, jo es negribu, lai tie bojā pašu fotogrāfiju un skatītājos veidotu kādu ievirzi. Es neesmu mākslinieks un nepretendēju uz mākslas izstādi. Tā ir foto fiksāža. Esmu fiksējis mirkli, ko vēlos parādīt Latvijas iedzīvotājiem.”